Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak to się dzieje, że odblaski widać z tak daleka? W dzień niepozorne, szarawe, nie rzucające się w oczy, w ciemności stają się demonami, które rozbudza najmniejszy promyk światła.
Jak to się dzieje, że odblaski świecą?
Odblaski nie świecą
Prawdę powiedziawszy, odblaski nie świecą w ogóle. O świeceniu możemy mówić, kiedy jakiś obiekt emituje światło, jak żarówka czy słońce.
Odblaski tego nie robią – one tylko bardzo intensywnie odbijają światło, które na nie pada.
Dlatego w całkowitej ciemności odblasków nie będzie widać, tak jak nie będzie widać żadnej innej rzeczy. Ale wystarczy już odrobina światła skierowana w ich kierunku, aby zobaczyć je szybciej, niż cokolwiek innego.

Każdy obiekt, na który pada światło, odbija je. Tak działa fizyka. A jednak materiały odblaskowe robią to z ogromną mocą. Jak to się dzieje?
Dlaczego odblaski tak dobrze odbijają światło?
Kiedy światło pada na dowolny przedmiot, zostaje odbite.

Od jasnych materiałów odbija się mocniej, od ciemnych słabiej, ale oba przypadki łączy jedna zależność – światło odbija się rozproszone, w różnych kierunkach, a zatem do oczu patrzącej osoby dociera tylko jego część. To sprawia, że dany przedmiot zobaczymy z trudnością.
Badania mówią na przykład, że ubraną na ciemno osobę ujrzymy wieczorem z odległości 25 m, a ubraną na jasno – z odległości ok. 40m.
Tymczasem element odblaskowy da się dojrzeć z aż 140 metrów!
Skąd taka różnica?
Odblaski odbijają światło inaczej, bo zbudowane są inaczej niż przeciętne materiały.


Materiał odblaskowy korzysta ze zjawiska retrorefleksji – jest zbudowany z maluteńkich srebrzystych kuleczek, z których każda odbija światło dokładnie w tym samym kierunku, z którego to światło padło.
Jeśli więc to kierowca auta oświetli odblaskową tkaninę reflektorami auta, ta tkanina właśnie w stronę auta (i oczu kierowcy) odbije mocno całe to światło.

Trudno jej wtedy nie zauważyć!
Trzeba jednak pamiętać, że element odblaskowy odbije światło wyłącznie w kierunku źródła tego światła – odpowiedzialność leży więc także po stronie wszystkich użytkowników dróg – aby nosić odblaski i dać się zauważyć, ale także aby nie poruszać się bez oświetlenia (rowerem, hulajnogą, samochodem), które pozwoli nam zobaczyć z dużej odległości czyjś odblask.

Foto: 293.xx.xxx.xx – Own work, CC BY-SA 3.0 // https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7477788